Kansızlık Belirtileri

Kansızlığın en önemli belirtisi halsizlik ve yorgunluktur.Kimi durumlarda bu halsizlik ve yorgunluk çok belirgin olmayabilir ama hastanın yakınları,çevresindekiler renginin solduğunu,daha beyaz göründüğünü söyleyebilirler.Eskiden kolayca yaptığı işleri artık yapamama durumu olabilir.Özellikle ilerleyen yaşlarda merdiven çıkamama,nefes darlığı,ağır eforlarla ortaya çıkan çarpıntı gibi bulgular kansızlığın bir belirtisi olabilir.
Küçük yaşlarda,enfeksiyonlara eğilim,anlama bozuklukları,konsantrasyon bozuklukları,ileri yaşlardaki hastalarda uykuya eğilim gibi başka bulgularda kansızlığın dolaylı belirtileri içerisinde olabilir.
Birde kansızlığın neden olduğu hastalıklara ait belirtiler,bu sayılan bulgulara eşlik edebilir.Örneğin;bir mide kanserine bağlı,kanama sonucu ortaya çıkan kansızlığın yanında,direkt tümörün neden olduğu ağrı kansızlık belirtisi olabilir.
Kanlı dışkı yapılması,siyaha yakın kahverengi şeklinde kusma,yine siyaha yakın dışkı rengi,ishal,kabızlık,karın ağrısı,hızlı kilo kaybetmek gibi belirtiler,kansızlıktan ötürü görülüyor olabilmektedir.
Ağır hematolojik bulgular da kansızlığın yanında,kanamaya eğilim,sık enfeksiyon gibi başka bulgular örneğin;Lösemili hastalar için uyarıcı olabilir.

Genel anlamda kansızlık belirtileri şunlardır;
-gözlerde sararma
-ciltte solgunluk,soğukluk ve srarma
-nefes darlığı
-zayıf kaslar
-koyu dışkı rengi
-yorgunluk,baş dönmesi ve bayılma
-düşük kan basıncı
-çarpıntı
-hızlı kalp atışı
-gögüste ağrı
-anjin
-kalp krizi
-dalak büyümesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir